Kiraz

Değerli okuyucularım bugün sizlere en sevilen yaz meyvelerinden kiraz hakkında bilgiler vermek istiyorum. Kiraz gülgiller familyasından bir meyvedir.
Hem tatlı hem de ekşi çeşitleriyle; taze taze mevsiminde tüketilebilir ya da reçel, marmelat, şarap gibi birçok şekilde değerlendirilebilir. Dünya genelinde birçok farklı türü bulunmaktadır ancak en yaygın olanları tatlı kirazlardır. Tatlı kirazlar genellikle tatlılarda kullanılan ve kırmızı veya sarı renkte olan küçük meyvelerdir. Ekşi kirazlar ise daha küçük ve serttir ancak daha yoğun bir tada sahiptirler.

Kirazın Besin Değerine Bakacak Olursak…

Kiraz, antioksidanlar, C vitamini, potasyum, magnezyum, demir açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca yüksek lif içeriği ile sindirim sağlığı için faydalıdır. 1 su bardağı (154 gram) çiğ kirazda yaklaşık 87 kalori, 22 gram karbonhidrat, 3 gram lif, 1 gram protein, 0.5 gram yağ içerip, günlük C vitamini ihtiyacının %10’unu, potasyum ihtiyacının %5’ini , magnezyum ihtiyacının %5’ini ve demir ihtiyacının %3’ünü karşılar.

Kirazın Faydaları…

- Kalbi Korur: Yüksek antioksidan içeriği sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

- Romatizma Ağrılarını Azaltır: Kiraz tükettiğinizde vücuttaki inflamasyonu azaltarak romatizma ağrılarını hafifletir. İçerdiği antosiyaninler ile kas ağrılarına da iyi gelir.

- Uyku Problemlerine İyi Gelir: Kiraz ayrıca uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olan melatonin adlı bir hormon açısından da zengindir. Bu nedenle kiraz tüketimi uyku kalitesini artırabilir ve uykusuzlukla mücadele etmeye yardımcı olabilir.

- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kirazın içinde bulunan vitaminler ve antioksidanlar, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar.

-Ödem Atımına Yardımcıdır: Kiraz doğal bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğu için ödemle mücadelede yardımcı olabilir. Kiraz vücuttaki ödemi azaltarak şişkinlik, ağrı ve diğer semptomları hafifletebilir. Ayrıca kirazın potasyum içeriği sodyum seviyelerini dengeleyerek vücuttaki sıvı tutulumunu azaltabilir ve böylece ödemi önleyebilir.

Kirazdan bahsetmişken sapına değinmesem olmaz. Kiraz sapı çayı gerçekten de vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur, idrar yolları enfeksiyonlarına karşı korur, böbrek taşlarının önlenmesinde ve vücuttan atılmasında etkilidir. Ancak kan sulandırıcı etkisi nedeniyle kan sulandırıcı ilaçlar kullananların doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekir.

Birkaç Malzeme ile Kolayca Hazırlayabileceğiniz Kirazlı Ödem Atıcı Tarif Vermek İstiyorum…

İhtiyacınız olan malzemeler: 
1 su bardağı kiraz, 
1/2 kiraz sapı 
1/2 limonun suyu,
1/2 salatalık, 
1 litre su. 

Tüm malzemeleri blenderize ederek pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Buzdolabında soğutup, servis yapabilirsiniz. Güne yaya yaya tüketmenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun!

Sözlerimi toparlarken yaz aylarının simgelerinden olan çok sevdiğimiz kirazı, sadece yazın değil kış aylarında da kurutarak ya da marmelat şeklinde porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketebileceğinizin ve her mevsim tadına varabileceğinizin altını çizmek isterim. Ayrıca irritabl bağırsak sendromuna sahip kişilerin ishal veya mide ağrısı yaşamamak adına kiraz tüketirken miktarına dikkat etmelerini tavsiye ediyorum. 

Sağlıklı günler dilerim.