Uzman Diyetisyen

ZEHRA BORA

1986 yılında İstanbul Şişli’de dünyaya gelen Uzman Diyetisyen Zehra Bora Kara aslen Orduludur. Evli ve 1 çocuk annesidir. İlk ve orta öğrenimini Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda birincilik derecesiyle tamamlamanın ardından İstek Özel Kemal Atatürk Lisesi'nde %100 başarı bursu alarak lisans öncesi eğitimini bitirmiştir.


Ortaokul ve lise hayatı boyunca lisanslı olarak Enka Spor Kulübü'nde atletizm sporu ile ilgilenip aynı dönemde basketbol takımında yer almıştır. Spora ve sporcuya olan yoğun ilgisi ilkokul yıllarına dayanan Zehra Bora Kara, 2011 yılında Basi Pilates Akademisi'nden mat ve tüm pilates ekipmanları üzerine ileri seviye pilates eğitimi almıştır.


Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2012 yılında birinci olarak mezun olmuştur. Ardından aynı sene alanında uzmanlaşmak için Başkent Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimine başlamıştır. “Spor Salonunda Çalışan Vücut Geliştirme İle İlgilenen Spor Hocalarının Beslenme ve Supplement Tüketim Durumlarının Saptanması” konulu bitirme tezi ile yüksek lisans derecesi alarak 2014 yılında “Uzman Diyetisyen” ünvanını almıştır. Lisansüstü eğitimine başladığı 2012 yılında Ağaoğlu My Club World Spor Merkezi’nde diyetisyen olarak mesleğine ilk adımını atmıştır.


4 yıl süren ilk iş deneyimi sonrası 2016 yılında Batı Ataşehir'de “Zehra Bora Danışmanlık Merkezi”ni kurmuştur.  Ardından 2018 yılında ekibini büyüterek yine Batı Ataşehir Varyap Meridian sitesinde Z Fit Danışmanlık Ltd.Şti.’ni kurarak daha büyük kitlelere beslenme danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir. Ayrıca kendi markası olan Z Fit Korse’yi  üretmiştir. 


Bugüne kadar birçok beslenme ve diyetetik konferans ve seminerlerinde gerek konuşmacı, gerek moderatörlük yaparak bu anlamda değerli birçok sertifikanın da sahibidir. Beslenme danışmanlığının yanında influencer ve sunuculuk kimliğiyle de tanınan Zehra Bora Kara, 2020 yılında eğitimine Başkent Üniversitesi sertifikalı “Yaşam Koçluğu” ünvanını da eklemiştir.


İş dünyasının önemli şirketlerinden Avva, Orzax gibi çeşitli firmalarla anlaşmalar yaparak kurumsal firmaların çalışanlarına sağlıklı beslenme seminerleri vermiştir. Kanal D, Show Tv, Teve2, Star Tv, BeIN Gurme gibi Türkiye'nin ulusal televizyon kanallarında haber ve gündüz kuşağı programlarına katılarak sağlıklı beslenmeye ilişkin röportajları ile geniş kitlelere ulaşmıştır. Ayrıca yine 2020 yılı içerisinde Tv 8,5 kanalında ‘Çook Yaşa’’ programında 1 dönem moderatör sunuculuk, 2021 yılında ise ekranların sevilen yüzü direkt sunuculuk koltuğuna oturarak evlerimize misafir olmuştur. 


YouTube ve Instagram gibi sosyal medya kanallarında aktif olarak çeşitli içerikler üreten Zehra Bora Kara, beslenme ile ilgili çeşitli bilgiler, yemek tarifleri ve sağlıklı hedeflerine ulaşmış danışanlarıyla birlikte başarı hikayeleri yayınlamaktadır. 


Diyeti bir yaşam biçimi haline getirerek danışanlarını sürdürülebilir sağlık üzerine yaşama adapte etmek en büyük hedefleri arasında olan Zehra Bora Kara, sağlıklı yaşam ve beslenme konuları üzerine farkındalık yaratma adına  mesleğe atıldığı ilk yıldan bu yana, meslektaş adayı olan öğrenciler başta olmak üzere, çeşitli kitlelere sunumlar yapmaya devam etmektedir. 

EKİBİMİZ

Uzman Diyetisyen

SEDEF AYDIN

Uzman Diyetisyen Sedef Aydın, 2017 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olmuş, Şubat 2021 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. Üniversitede bitirme tezi olarak ‘Non Alkolik Karaciğer Yağlanması Olan Bireylerde Hastalık Bilinci, Beslenme Farkındalığı ve Doğal Tedavi Yöntemleri Kullanımının Saptanması’ konusunu ele almıştır. Lisansüstü seminerini ‘Gebelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanımının Bebeklik-Çocukluk Çağı Obezitesine Etkisi’ üzerine yazmıştır. Yüksek Lisans tezinde anaokulu çağı çocuklarında obezite konusunu ele almıştır. Diyabet diyetisyenliği, bariyatrik cerrahi diyetisyenliği, sporcu diyetisyenliği ve multidisipliner tedavi kursları başta olmak üzere birçok eğitim ve kurs programına katılmıştır.

Ekim 2017 tarihinden itibaren Zehra BORA Beslenme Danışmanlığı Merkezi’nde 'Diyetisyen' olarak çalışmaya başlamıştır.