Uzman Diyetisyen

ZEHRA BORA

1986 yılında İstanbul Şişli’de dünyaya gelen Uzman Diyetisyen Zehra Bora Kara aslen Orduludur. Evli ve 1 çocuk annesidir. İlk ve orta öğrenimini Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda birincilik derecesiyle tamamlamanın ardından İstek Özel Kemal Atatürk Lisesi'nde %100 başarı bursu alarak lisans öncesi eğitimini bitirmiştir.


Ortaokul ve lise hayatı boyunca lisanslı olarak Enka Spor Kulübü'nde atletizm sporu ile ilgilenip aynı dönemde basketbol takımında yer almıştır. Spora ve sporcuya olan yoğun ilgisi ilkokul yıllarına dayanan Zehra Bora Kara, 2011 yılında Basi Pilates Akademisi'nden mat ve tüm pilates ekipmanları üzerine ileri seviye pilates eğitimi almıştır.


Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2012 yılında birinci olarak mezun olmuştur. Ardından aynı sene alanında uzmanlaşmak için Başkent Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimine başlamıştır. “Spor Salonunda Çalışan Vücut Geliştirme İle İlgilenen Spor Hocalarının Beslenme ve Supplement Tüketim Durumlarının Saptanması” konulu bitirme tezi ile yüksek lisans derecesi alarak 2014 yılında “Uzman Diyetisyen” ünvanını almıştır. Lisansüstü eğitimine başladığı 2012 yılında Ağaoğlu My Club World Spor Merkezi’nde diyetisyen olarak mesleğine ilk adımını atmıştır.


4 yıl süren ilk iş deneyimi sonrası 2016 yılında Batı Ataşehir'de “Zehra Bora Danışmanlık Merkezi”ni kurmuştur. Ardından 2018 yılında ekibini büyüterek yine Batı Ataşehir Varyap Meridian sitesinde Z Fit Danışmanlık Ltd.Şti.’ni kurarak daha büyük kitlelere beslenme danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir. Ayrıca kendi markası olan Z Fit Korse’yi  üretmiştir. 


Bugüne kadar birçok beslenme ve diyetetik konferans ve seminerlerinde gerek konuşmacı, gerek moderatörlük yaparak bu anlamda değerli birçok sertifikanın da sahibidir. Beslenme danışmanlığının yanında influencer ve sunuculuk kimliğiyle de tanınan Zehra Bora Kara, 2020 yılında eğitimine Başkent Üniversitesi sertifikalı “Yaşam Koçluğu” ünvanını da eklemiştir.


İş dünyasının önemli şirketlerinden Avva, Orzax gibi çeşitli firmalarla anlaşmalar yaparak kurumsal firmaların çalışanlarına sağlıklı beslenme seminerleri vermiştir. Kanal D, Show Tv, Teve2, Star Tv, BeIN Gurme gibi Türkiye'nin ulusal televizyon kanallarında haber ve gündüz kuşağı programlarına katılarak sağlıklı beslenmeye ilişkin röportajları ile geniş kitlelere ulaşmıştır. Ayrıca yine 2020 yılı içerisinde Tv 8,5 kanalında ‘Çook Yaşa’’ programında 1 dönem moderatör sunuculuk, 2021 yılında ise ekranların sevilen yüzü direkt sunuculuk koltuğuna oturarak evlerimize misafir olmuştur. 


YouTube ve Instagram gibi sosyal medya kanallarında aktif olarak çeşitli içerikler üreten Zehra Bora Kara, beslenme ile ilgili çeşitli bilgiler, yemek tarifleri ve sağlıklı hedeflerine ulaşmış danışanlarıyla birlikte başarı hikayeleri yayınlamaktadır. 


Diyeti bir yaşam biçimi haline getirerek danışanlarını sürdürülebilir sağlık üzerine yaşama adapte etmek en büyük hedefleri arasında olan Zehra Bora Kara, sağlıklı yaşam ve beslenme konuları üzerine farkındalık yaratma adına  mesleğe atıldığı ilk yıldan bu yana, meslektaş adayı olan öğrenciler başta olmak üzere, çeşitli kitlelere sunumlar yapmaya devam etmektedir. 

 

Vizyonumuz 

Sağlıklı, sürdürülebilir ve fark yaratan beslenme programları oluşturarak danışanlarımızın tartıdaki rakamlar yerine güzel anlara odaklandığı sağlıklı yarınlara uyanma arzusunu hedefliyoruz.

Misyonumuz 

Etik değerlere bağlı, dünya standartlarında, çağdaş yenilikleri takip eden ve yeniliklere öncülük eden ekibimiz ile yurt içi ve yurt dışı tüm danışanlarımıza en yüksek standart ve kalitede beslenme danışmanlığı hizmeti vererek sağlıklı beslenmeyi danışanlarımızın yaşam tarzları haline getirmek.

Değerlerimiz

* Topluma ve çevreye karşı duyarlı, dürüst, erdemli, güncel ve çağın gereklerine uygun çalışma sistemi benimsemek,

* Çalışanların güvenliği ve uygun konfor alanı sağlanmak, 

* Danışan memnuniyeti odaklı olmak ve danışan bilgi güvenliğine özen göstermek, 

* Sürekli gelişmeyi ve yenilenmeyi hedefleyen bir ruh benimsemektir.

 

EKİBİMİZ

Diyetisyen

NEJLA KAZOĞLU

Diyetisyen Nejla Kazoğlu 2016 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Üniversitede bitirme tezi olarak ‘Depresyon ve Beslenme İlişkisi’ konusunu ele  almştır. Üniversite yıllarında bariatrik cerrahi ve sporcu beslenmesi kurslarına katılmış ve Robert College, Galatasaray Spor Kulübü, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Medipol Üniversitesi Mega Hastaneler Kompleksi gibi büyük kurumlarda toplu beslenme, sporcu beslenmesi ve klinik beslenme eğitimleri almıştır.

2016 yılında mezun olduktan hemen sonra Beylikdüzü Kolan Hospital’da poliklinik, klinik ve toplu beslenme diyetisyeni olarak çalışmaya başlamıştır. 2019 yılında 3 yıllık ilk iş deneyiminden sonra Beylikdüzü’nde Nejla Kazoğlu Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi’ni kurmuştur. Bu süreçte Etiler Ferti-Jin Tüp Bebek Merkezi’nde, Menarini İlaç’ta ve Cedi Osman Academy Esenyurt Basketbol Okulu’nda danışmanlık vermiştir.Kariyer sürecinde Arçelik, Karaca gibi birçok kurumda, kolejlerde ve üniversitelerde seminerler ve eğitimler vererek beslenme konusundaki bilgilerini paylaşmıştır.

Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zehra Bora Beslenme Danışmanlığı Merkezi’nde 'Diyetisyen' olarak çalışmaya başlamıştır. 

Diyetisyen

ERCAN NAŞİT KAYA

Diyetisyen Ercan Naşit Kaya,  2021 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite bitirme tezi olarak ‘Aralıklı Oruç Uygulayan Bireylerin Vücut Kompozisyonundaki Değişimler’ konusunu ele almıştır.

4 yıllık lisans eğitimi dışında mesleki olarak, Koşuyolu Medipol Hastanesi, Çamlıca Medipol Hastanesi, Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi kurumlarında staj yapmıştır. Kavacık Medistate Hastanesi’nde obezite cerrahisi ekibinde tüp mide, mide balonu ve mide botoksu operasyonları geçiren bireylerin beslenmeleriyle yakından ilgilenmiştir. İstanbul Okan Üniversitesi Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

2021 Kasım tarihinden itibaren Zehra Bora Beslenme Danışmanlığı Merkezi'nde 'Diyetisyen' olarak çalışmaya başlamıştır.


 

Diyetisyen

YAREN TUĞÇE SARITAÇ

Diyetisyen Yaren Tuğçe Sarıtaç, okul birinciliği ile geçen lise yılları sonrası 2021 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversitede bitirme tezi olarak ‘Ailenin Yeme Davranışına Etkisi ve Sezgisel Yeme’ konusunu ele almıştır.

Üniversite yıllarında okulun İstanbul ve Ankara kampüslerinde Sağlık Kulübünde başkanlık yapmış; Avm’lerde ve okullarda çeşitli beslenme eğitimleri vermiş, projeler düzenlemiştir. Üsküdar Devlet Hastanesi, Beylikdüzü Devlet Hastanesi, Avrasya Hastanesi, Acıbadem Bakırköy Hastanesinde stajlarını tamamlamıştır. Beslenme bozuklukları, gebelik, emzirme ve çocukluk çağı döneminde beslenme, kronik rahatsızlıklarda beslenme konusunda eğitimler almıştır.

2021 Mayıs tarihinden itibaren  Zehra Bora Beslenme Danışmanlığı Merkezi’nde ‘Diyetisyen’ olarak çalışmaya başlamıştır.

Diyetisyen

ZEYNEP KARASIKI

Diyetisyen Zeynep Karasıkı, 2021 yılında Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun olmuştur. Üniversite bitirme tezi olarak 'Üniversite Öğrencilerinin Sürdürülebilir Beslenme Konusundaki Bilgi Düzeylerinin ve Uygulamalarının Değerlendirilmesi' konusunu ele almıştır. 

4 yıllık lisans eğitimi dışında mesleki olarak, Bakırköy Acıbadem Hastanesi ve Maslak Acıbadem Hastanesi kurumlarında toplu beslenme ve yetişkin hastalıklarında beslenme alanlarında staj deneyimi elde etmiştir. Emzirme Danışmanlığı Eğitimini tamamlayarak 'Emzirme Danışmanı' unvanını almaya hak kazanmıştır. 

Ağustos 2021 tarihinden itibaren Zehra Bora Beslenme Danışmanlığı Merkezi'nde 'Diyetisyen' olarak çalışmaya başlamıştır.
 

Uzman Diyetisyen

SEDEF AYDIN

Uzman Diyetisyen Sedef Aydın, 2017 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olmuş, Şubat 2021 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. Üniversitede bitirme tezi olarak ‘Non Alkolik Karaciğer Yağlanması Olan Bireylerde Hastalık Bilinci, Beslenme Farkındalığı ve Doğal Tedavi Yöntemleri Kullanımının Saptanması’ konusunu ele almıştır. Lisansüstü seminerini ‘Gebelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanımının Bebeklik-Çocukluk Çağı Obezitesine Etkisi’ üzerine yazmıştır. Yüksek Lisans tezinde anaokulu çağı çocuklarında obezite konusunu ele almıştır. Diyabet diyetisyenliği, bariyatrik cerrahi diyetisyenliği, sporcu diyetisyenliği ve multidisipliner tedavi kursları başta olmak üzere birçok eğitim ve kurs programına katılmıştır.

Ekim 2017 tarihinden itibaren Zehra Bora Beslenme Danışmanlığı Merkezi’nde 'Diyetisyen' olarak çalışmaya başlamıştır.