Uzman Diyetisyen

ZEHRA BORA

Uzman Diyetisyen Zehra Bora, ilk ve orta öğrenimini Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda birincilikle tamamlayıp ardından İstek Özel Kemal Atatürk Lisesi'nde %100 burslu eğitim alarak lisans öncesi eğitimini bitirdi.

Ortaokul ve lise hayatı boyunca lisanslı olarak Enka Spor Kulübü'nde atletizm sporu ile ilgilenip aynı dönemde basketbol takımında yer aldı. 2012 yılında Beslenme ve Diyetetik bölüm birincisi olarak Haliç Üniversitesi’nden mezun oldu.

Daha sonra alanında uzmanlaşmak için Başkent Üniversitesi'nde 2012 yılında lisanüstü eğitimine başladı. ‘Spor Salonunda Çalışan Vücut Geliştirme İle İlgilenen Spor Hocalarının Beslenme ve Supplement Tüketim Durumlarının Saptanması’ konulu bitirme tezi ile yüksek lisans derecesi alarak 2014 yılında ‘Uzman Diyetisyen’ ünvanını aldı. Lisansüstü eğitimine başladığı 2012 yılında Ağaoğlu My Club World Spor Merkezi’nde diyetisyen olarak mesleğine ilk adımını attı.

4 yıl süren ilk iş deneyimi sonrası 2016 yılında Batı Ataşehir'de "Zehra Bora Danışmanlık Merkezi'ni" kurdu. Spora ve sporcuya olan ilgisi ilkokulda başlayan Zehra Bora, 2011 yılında Basi Pilates Akademisi'nden mat ve tüm aletler olmak üzere pilates eğitimi aldı.

Bugüne kadar birçok beslenme ve diyetetik konferans ve seminerlerinden sertifika sahibi olan Zehra Bora, 2020 yılında eğitimine Başkent Üniversitesi sertifikalı “Yaşam Koçluğu” ünvanını da ekledi. Diyeti bir yaşam biçimi haline getirerek danışanlarını hayatları boyunca sağlıklı yaşama adapte etmek en büyük hedefleri arasında olan Zehra Bora; şu an birçok gazete, dergi ve yayın grubunda beslenme konularında yazılar yazmaya aynı zamanda televizyon programlarında sunucu ve konuk olarak yer almaya devam etmektedir.

EKİBİMİZ

Uzman Diyetisyen

SEDEF AYDIN

Diyetisyen Sedef Aydın, 2017 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olmuş, Şubat 2021 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. Üniversitede bitirme tezi olarak ‘Non Alkolik Karaciğer Yağlanması Olan Bireylerde Hastalık Bilinci, Beslenme Farkındalığı ve Doğal Tedavi Yöntemleri Kullanımının Saptanması’ konusunu ele almıştır. Lisansüstü seminerini ‘Gebelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanımının Bebeklik-Çocukluk Çağı Obezitesine Etkisi’ üzerine yazmıştır. Yüksek Lisans tezinde anaokulu çağı çocuklarında obezite konusunu ele almıştır. Diyabet diyetisyenliği, bariyatrik cerrahi diyetisyenliği, sporcu diyetisyenliği ve multidisipliner tedavi kursları başta olmak üzere birçok eğitim ve kurs programına katılmıştır.

Ekim 2017 tarihinden itibaren Zehra BORA Beslenme Danışmanlığı Merkezi’nde 'Diyetisyen' olarak çalışmaya başlamıştır.