Beslenmenin de Rengi Vardır!

Kış ayında olduğumuz şu günlerde cıvıl cıvıl rengarenk günler yerini soğuk, renksiz kışa teslim etti. Kendinizi iştahsız ve mutsuz hissediyor, masanızdaki tabak size hiç cazip gelmiyor olabilir zira Appetite Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre renkler yeme davranışımızdan iştahımıza bizi etkilemekte. 

Günümüzü, psikolojimizi, iştahımızı renklendirmek ise bizlerin elinde! İşte bu havalarda derdimizin dermanı göz alıcı, renkli mi renkli tabaklar olabilir. Bazı tabaklar gökkuşağını aratmazlar, gözümüze gönlümüze hitap ederler. İşte böyle iştahımızı kabartan veya baskılayan tabaklar hazırlamak için gelin sizinle renklerin beslenmeye olan etkilerine bir göz atalım…

Hiç dikkat ettiniz mi restoranlar, kafeler ağırlıklı olarak hangi renkleri kullanırlar? Bir düşünün bakalım sizi en çok çeken restoranda hangi renkler hakim? Şöyle bir düşündüyseniz başlayalım...
 
Tahtın Sahibi 
Kırmızı!
‘’Tabii ya!’’ dediğinizi duyar gibiyim. Özellikle fast food restoranların ağırlıklı olarak kullandığı renk kırmızı, hem dikkat çekicidir hem de iştahı kabartır. Bu renk bireylerde heyecan uyandırır, tercih etme sebepleri de bunlardır.
International Journal of Asian Social Science’taki bir araştırmaya göre cinsiyet, yaş gibi faktörler bireylerin renklere tepkisini değiştirmede oldukça önem arz etmekte. Bu araştırmada renklerin psikolojiye etkisi soğuk renklerden sıcak renklere göre değişiklik göstermekte.
 

Turuncu
Turuncu kişinin kendini daha canlı ve enerjik hissetmesini sağlayarak iştahın artmasını tetikler. Bunun yanında her iki cinsiyette de yaş artışıyla beraber turuncuya olan tercih giderek azalmakta.
 

Sarı
Yine kırmızıda olduğu gibi fast food restoranlarının diğer tercih ettiği renklerdendir sarı. Çünkü iştahı artırmakla birlikte bireyler sarıyı gördüklerinde mutlu olurlar, serotonin salgılarlar!
 

Yeşil
Huzuru hisseder gibi oldunuz değil mi? Yeşil dediğim anda kulağımda kuş sesleri yankılanmaya başladı bile. Tahmin ettiğiniz gibi yeşil bize doğayı hatırlatır, yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda sağlıklı beslenmeyi, çoğunlukla sebzeleri çağrıştırır bu durum bazı bireylerin hoşuna gidip iştahını kabartsa da bazı bireylerin hoşuna gitmeyerek iştah kapatıcı etki göstermekte.
 

Mavi
Bir başka huzur veren renk mavi… Özellikle resmi restoranların tercih ettiği bu renk bireyler üzerinde sakinlik ve rahatlatıcı etki bırakmakta. İştahı arttırıcı etkisi bulunmamakta hatta huzur iştahı baskılamakta ama insanın canı huzurlu ortamdan gitmek istemeyeceğinden zamanla orantılı daha fazla besin tüketmeye eğilimi arttırabilmekte.
 
İşte renklerin psikolojimizde ahenkle dans edişi, bizi şaşırtıp iştahımız üzerinde olumlu ya da olumsuz etki bırakabilmekte. Mutsuz ve iştahsız hissettiğinizde bırakın renkler koşsun yardımınıza.

Ancak siz siz olun kilo kaybetmek istiyorsanız sıcak renklerin cazibesine kapılmayın, daha dikkatli davranın. Kaybeden siz olmayın, kilolarınız olsun! Sizlere rengarenk ve sağlıklı bir yaşam diliyorum…