Papaya

Görünüşü kavuna, tadı bal kabağına benzeyen papaya meyvesinin sağlığımıza ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? 
Anavatanı Güney Meksika olan papaya hakkında merak edilenleri sizler için araştırdım…
Christopher Columbus'un "meleklerin meyvesi" ismini verdiği kavun yemişi olarak bilinen papaya ilk olarak Meksika’da yetiştirilmiş, küçük bir kavunu andırdığından kavun ağacı olarak tanınan, aslında bal kabağı tadında olan yapraklarını hiç dökmeyen ve tropik bölgelerde yetişmekte olan bir meyvedir.

 

Besin Değeri 
Papaya meyvesinin 1 porsiyonu 150 g’dır. 
100 g papaya 10.8 g karbonhidrat, 0.5 g protein, 0.3 g yağ içermektedir ve 43 kaloridir.

 

Besin İçeriği  
Papaya; demir, potasyum, kalsiyum mineralleriyle A, B1, B2, B5 ve C vitaminleri yönünden zengin olup tam bir lif kaynağıdır. 

 

Peki Papaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?  
Papaya meyvesi ‘papain’ adında güçlü bir enzim içerir. Bu içerdiği güçlü madde vücutta bulunan tüm organların zarlarındaki zararlı toksinlerin sayısını azaltarak bazı kanser türlerinin ortaya çıkma riskini azaltır. 
Bir diğer içerdiği güçlü enzim ise ‘chymopapain’dir. Bu enzimde vücudu alerjilere neden olan zararlı virüslerden ve mantar enfeksiyonlarından korur.  Yani papaya antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellik göstermekte.


Vitamin Deposu 
Papaya; A, C ve bazı B vitaminlerini içerir. Bu lezzetli meyve aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır.


Antioksidan ve Kanserle Savaşır 
2018 yılında yayımlanmış bir makaleye göre papaya veya fermente papaya preperatları içeriğinde bulunan karotenoidler, fenolik, flavonoid veya amino asit profilleri tarafından kanser oluşumuna sebep olan serbest radikallerin elemine edilmesine fayda sağlamaktadır. 

 

Kalp Dostu 
Kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol seviyesini düşürerek damarların tıkanmasının önüne geçer. Kalp ve damar hastalıklarının yaşanma olasılığını azaltır.

 

Kabızlık Sorununu Çözüyor 
Lif içeriği yüksek olan papaya meyvesi  kabızlık probleminize iyi gelebilir.  

 

Gözler İçin Oldukça Faydalı 
Havuçtan daha güçlü A vitamini içerdiğinden göz sağlığı için çok değerlidir. Göz içerisindeki vitamin sayısını artırarak yaşlanmayla gelen göz hastalıklarını önler. Ayrıca daha net görmeyi destekler.


Hatırlatmakta Fayda Var! 
Veee papaya olgunlaştıkça içeriğindeki enzimler maalesef özelliğini kaybetmekte. En etkili şekilde faydalanmak için papayayı yeşilken tüketin derim :)