Resveratrol

Değerli okuyucularım bu yazımda sizlere son yıllarda sağlık ve beslenme alanında büyük bir merak uyandıran resveratrol hakkında bilgilerimi aktarmak istiyorum. Üzüm kabuklarında ve bazı meyve ve sebzelerde bulunan resveratrolün sağlık üzerinde pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Peki resveratrolün ne olduğunu, nasıl etki ettiğini ve sağlık üzerindeki olumlu etkilerini keşfetmeye hazır mısınız?
 
İlk Olarak Resveratrol Nedir?

Resveratrol, bitkilerin kendilerini çevresel streslere karşı korumak için ürettikleri bir fitokimyasaldır. Özellikle üzüm, yaban mersini, nar ve yer fıstığı gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Antioksidan bir bileşik olarak hücrelerimize zarar veren serbest radikallerle karşı savaşmakta ve DNA hasarını önlemektedir.  

Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkilerine Değinmek İsterim…

Kalp Sağlığını Destekler: Resveratrol, LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyerek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını düşürerek damar sağlığını destekler ve kan pıhtılaşmasını azaltır. Bunun nedeni resveratrolün kalp hastalığının önde gelen nedeni olan arteriyel plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilmesidir.

Anti-aging Etkisi: Resveratrol yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Antioksidan özellikleri ile serbest radikalleri nötralize eder ve hücresel hasarı önler. Bunun sonucunda ciltteki kırışıklıkların azalmasına ve daha genç bir görünüme katkıda bulunur. 

Anti-kanser Özellikleri: Yapılan çalışmalar resveratrolün tümör proliferasyonuna yol açan AKT, mitojenle etkinleşen protein kinaz (MAPK) ve NF-κB sinyal yolaklarını regüle eden COX'leri hedeflediğini ve tümör oluşumunu önlediğini göstermiştir. Klinik çalışmalar, kanser tipi ve tedavi süresinin resveratrolün hücre içindeki etkisinde önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin, prostat kanseri üzerinde yapılan bir çalışmada resveratrolün kanser nüksünü geciktirmek için kullanılabileceği belirlenmiştir.

Beyin Sağlığını İyileştirir: Araştırmalar resveratrolün beyin sağlığını koruyucu etkisi olduğunu da göstermektedir. Her ne kadar oksidatif hasar oluşumuyla ilişkilendirilse de patofizyolojisi kesin olarak bilinmeyen Alzheimer hastalığının ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmaya ve hafıza fonksiyonlarını güçlendirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

İnsülin Duyarlılığını Artırır: Resveratrol insülinin daha etkili bir şekilde kullanımını destekler ve insülin direncini azaltır. Bu da diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur ve kan şekerinin düzenlenmesine katkıda bulunur. 

Günlük Ne Kadar Resveratrol Alabilirim?

Resveratrol takviyeleri genellikle 250 ila 500 mg arasında sunulur. Ancak resveratrol alımı konusunda önerilen bir günlük dozaj bulunmamaktadır. Uygun resveratrol dozajı takviyenin hangi işleve bağlı olarak kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Örneğin serebral kan akışı takviyesi bireylerin 250-500 mg aralığında resveratrol tüketmesini gerektirirken, aromataz inhibisyonu için reçete edildiğinde bu aralık genellikle günde 500 mg civarında tutulur. Yine kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek veya uzun ömürlülüğü artırmak için resveratrol alan sağlıklı bireylerin dozlarını 150-445 mg arasında tutmaları önerilir. Birçok araştırmacı resveratrolün sağlık yararlarından en iyi şekilde yararlanmanın bitkisel besinlerden alınması gerektiğini düşünmektedir. 

Hangi Besinde Ne Kadar Resveratrol Bulunur?
Taze yer fıstığının 1 gramında 0.1-0.2 μg düzeyinde, yer fıstığı yağının 1 gramında 0.2 -0.5 μg düzeyinde, taze üzümün 1 gramında 50 ila 100 μg düzeyinde resveratrol bulunduğu bildirilmiştir. Üzümün kabuk ve çekirdeğinin resveratrol miktarı bakımından pulp kısmına göre yaklaşık 100 kez daha zengin olduğunu bildirmiştir. Genel olarak üzümde bulunan resveratrol miktarı üzümün çeşidine ve maruz kaldığı stres faktörlerine bağlı olarak değişir.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için bol resveratrol içeren bir kür tarifim var! İşte malzemeler…
1 su bardağı kefir (200 ml)
1 çay kaşığı üzüm çekirdeği 
1 çay kaşığı tarçın
1 çay kaşığı zerdeçal
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı zencefil 
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Tüm malzemeleri karıştırarak herhangi bir ara öğününüzde tüketmenizi öneririm.

Şöyle bir toparlayacak olursam resveratrol, doğal bir bileşik olarak sağlık üzerinde pek çok olumlu etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Antioksidan özellikleri ile hücre hasarını önler, kalp sağlığını destekler, kanser riskini azaltır, beyin fonksiyonlarını korur ve insülin duyarlılığını artırır. Tüm bu olumlu yanlar düşünüldüğünde resveratrol günlük beslenmenize dahil etmeniniz gereken harika bir takviye değil mi? 

Sağlıklı günler dilerim.