Palm Oil

Palm yağı, Batı Afrika kökenli bir antik tropik bitkinin meyvelerinden elde edilmektedir. 

Bitkisel bir yağ olan palm oleini olarakta bilinen palm yağı, ~%50 doymuş yağ asitleri (palmitik asit ve stearik asit), %40 oleik asit ve %10 linoleik asitten oluşur. Trans yağ içermemekte, doymuş ve doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır. Bitkisel bir yağ olmasına rağmen oda sıcaklığında yarı katıdır.

Yüksek oranda doymuş yağ asitleri ve düşük oranda doymamış yağ asitleri içeren palm oleinin, 1960'lardan bu yana insanlarda serum kolesterol konsantrasyonlarını arttırdığı kanıtlanmıştır. Kolesterol seviyelerindeki bu artış, kardiyovasküler hastalık gelişimini hızlandırmaktadır.

2018 yılında Food and Nutrition’da yayınlanan palm oleininin sağlıklı genç erişkinlerde kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkisini inceleyen 88 katılımcı ile palm, soya ve kakao yağı kullanılarak yapılan randomize kontrollü 16 haftalık bir çalışma sonuçlarına göre kardiyovasküler risk faktörlerinde anlamlı bir fark olmadığı, diyet yağının bileşimi göz önüne alındığında yüksek oranda doymuş yağ asidi oranına sahip palm oleinin lipid profillerini, insülin direncini, karaciğer ve böbreğin işlevini, özellikle oksidatif stres seviyesini etkilemeyebileceği sonucuna varılmıştır. Ancak bu çalışmada müdahale süresi 16 hafta ile sınırlı olduğundan uzun vadedeki sonuçlarının daha fazla ve daha uzun çalışmalar ile desteklenmesi gerektiği söylenmektedir.

Ayrıca Türk Diyetisyenler Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre palm yağı ve palmitik asidin kanser gelişiminde etkili olduğu yönünde gerçek dışı bilgiler yayılmakla birlikte, palm yağındaki doymuş yağ asitleri ve palmitik asidin kanser gelişiminde etkisini destekleyen epidemiyolojik veriler bulunmadığını bildirmişlerdir.

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) palm yağının 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesi halinde, diğer bitkisel yağlardan daha çok kanserojen madde ortaya çıkarttığını açıklamıştır. Dolayısıyla tehlikeli olabilir ancak tüketilmemesine dair herhangi bir herhangi bir ibare kullanmamıştır.

1 yemek kaşığı palm yağı yaklaşık 120 kaloridir. Palmiye yağı, A ve E vitamini açısından zengindir. Ancak içerisindeki koku ve kendine has tadın tamamen ortadan kaldırılması için rafine edilmektedir. Rafine edildiğinde ise antioksidan vitaminler kaybolmaktadır. Yani yağ içeriğinden ziyade rafine edilmiş hali sağlığımız için tehtit oluşturmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda özellikle Nutella içeriğindeki Palm yağı ile gündeme gelmişti. Sürülebilir çikolata olan bu markada yüksek miktarda palm yağı bulunduğu, bu sebeple sağlığı tehtit ettiği söylenmişti. Ancak marka yaptığı açıklamada Palm yağının 200 derecelik ısıda sağlığımız için tehtit oluşturduğunu, kendi markalarının ise 80 dereceye kadar ısıttıklarını bildirmişlerdir. Burada Nutella tüketin veya tüketmeyin demiyorum her gıdada olduğu gibi önemli olan tüketim miktar ve sıklığıdır bunu söyleyebilirim. 

Özellikle raf ömrünü uzatmaya yaramakta olan palm yağı kozmetik ve gıda endüstrisinde, temizleyiciler ve endüstriyel ürünlerde tercih edilmektedir. Özellikle şekerlemeler, bisküviler, kekler, gofretler ve sürülebilir çikolatalar gibi paketli gıdalarda kullanılan bu yağı içerik kısmından inceleyerek içeriğinde olup olmadığını anlayabilirsiniz.